יום ראשון, אפריל 14, 2024
ביתוידאומהו אלוקים? - הרצאה משנת חיים | הרב מאניס פרידמן

מהו אלוקים? – הרצאה משנת חיים | הרב מאניס פרידמן

זאת הולכת להיות אולי אחת ההרצאות היותר מרתקות שתצפו בהן של הרב מאניס פרידמן, הרב הפופולארי ביותר ביוטיוב שבחלק מהסרטונים שלו ניתן לראות כמות צפיות של מספר מליונים בהן הוא מושך הרבה יותר לא יהודים מאשר יהודים, וכל מי שיעבור קצת על התגובות של האנשים יגלה כי הרב מצליח לגעת בכל כך הרבה אנשים הרבה מעבר ליהודים.

בהרצאה מרתקת ומעמיקה של הרב מאניס פרידמן, נחשפים המאזינים לפרשנות ייחודית על מושג האלוהים ביהדות. הרב פרידמן מפריך את הנחה הנפוצה שהיהדות הציגה לעולם את המונותאיזם, ומציע במקומה רעיון מהפכני: האלוהים היהודי אינו רק כוח אבסטרקטי, אלא "מישהו" עם רצונות, בחירות ורגשות. הדגש על תכונות אלה מציב את האל במרכז חיי האמונה והמוסר היהודיים, ומשנה את תפיסת הקשר בין בני האדם לבוראם.

הרב פרידמן גם מתעמק בקשר בין מדע לאמונה, ומעלה את השאלה הפילוסופית הנצחית: מהו מקור היקום? הוא מציע תפיסה שלפיה האמונה באלוהים והתאוריות המדעיות אינן מנוגדות, אלא משלימות זו את זו. על ידי חיבור בין מדע לאמונה, הרב מזמין את המאזינים להתבונן במורכבות העולם דרך עדשה רוחנית ומדעית כאחת.

בסיום, הרב פרידמן פותח חלון לתפיסה היהודית של עבודה זרה והדרך שבה היא מתייחסת לכוח האינטליגנציה בעולם. הוא מציע ראייה ייחודית על השאלה המרכזית של "למה ברא האלוהים את העולם?", ומזמין את הצופים לחשוב על תפקידם ומקומם בעולם שברא האל. ההרצאה מספקת חוויה עמוקה ומחשבתית, המעניקה פרספקטיבה חדשה על האמונה, היקום והמקום שלנו בו.

הרב מאניס פרידמן בסגנונו הייחודי והמרתק מביא את גישת חסידות חב"ד לשאלה מהו? ומיהו הבורא של העולם. גישה ייחודית ומרתקת שמשנה את התפיסה שלנו על הקב"ה.

ההרצאה בשפה האנגלית (עם כתוביות באנגלית למי שזקוק) ברמה קלה וידידותית ללא מילים בשפה גבוהה.

 

סיכום ההרצאה בנקודות:

1. מושג האל ביהדות: הרב מאניס פרידמן מדבר על הנקודת מבט היהודית על האלוהים, ומדגיש שהיהדות הציגה את הרעיון של האל כ"מישהו" עם העדפות, בחירות ורגשות, ולא כעצם אישי. נקודת המבט הזו מנוגדת למונותאיזם המסורתי, שבו האלוהים נתפס לעיתים כגוף אבסטרקטי.

2. האל כתחילת היקום: הרב מגדיר את האל כישות הראשונית בתחילת היקום, ומציע שהכל התפתח מנקודה זו. הגדרה זו מרמזת שהאמונה באלוהים היא אוניברסלית, כיוון שכל אחד יש לו מושג מסוים על המקור של היקום, בין אם זה חלקיק תת-אטומי או ישות אחרת.

3. מדע ואמונה באלוהים: הדיון מתייחס ליחסים בין מדע לאמונה באלוהים. הרב טוען שתאוריות מדעיות, כמו התפתחות המינים, בהכרח מכירות בקיומו של אינטליגנציה עליונה או גורם ראשוני. הוא מאתגר את הרעיון שאמונה באלוהים היא לא מדעית, ומצהיר שהבנת מקורות היקום היא חלק בלתי נפרד מהמדע.

4. הבנה יהודית של עבודה זרה ואינטליגנציה: הרב בוחן את ההוראות היהודיות על עבודה זרה, ומסביר שעבודה זרה כוללת את הייחוס של כוח הבחירה והבריאה לכל דבר אחר מאשר האלוהים. הוא מנוגד לרעיון של הייחוס אינטליגנציה לתופעות או ישויות טבעיות, אשר אינו נחשב לעבודה זרה ביהדות.

5. מטרה וצורך בבריאת האלוהים: הרב חוקר את הרעיון שהאלוהים ברא את העולם מתוך בחירה, ולכן חייב להיות לו מטרה או רצון מאחורי זה. הוא מציע שהבנת כוונותיו של האלוהים היא קריטית, ושביהדות, האלוהים נתפס כזקוק לאנושות ולא להפך. נקודת המבט הזו משנה את המוקד מתלות האדם באלוהים לתלותו של האלוהים בבני האדם למילוי התוכנית האלוהית.

צפייה מהנה.

מאמרים קשורים

השאר תגובה

נא להזין את ההערה שלך!
נא להזין את שמך כאן

- Advertisment -

الأكثر شهرة

احدث التعليقات